Forum

Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

ERKEKLERDE GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ

Human Papilloma Virüsü (HPV) ağrı, kaşınma gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. HPV günümüzde hem kadın hem de erkeklerde görülür. Erkeklerde Genital Siğil Tedavisi klasik cerrahi ameliyatlarla yapılabildiği gibi ameliyatsız olarak da tedavi edilmektedir. Cinsel ilişki ile bulaşma gösteren HPV tedavi edilmediği zaman genital siğile neden olabilir. Önceden de belirttiğimiz gibi genital siğil belirtileri ağrı ve kaşınma şeklinde ortaya çıkar.
Genital siğil belirtileri; Genital siğil oral, vajinal, ve anal ilişki yoluyla bulaşır. Bazı kişilerde HPV belirti göstermeden de genital siğile yol açabilir. Bazı genital siğiller çok küçük ve cilt renginde olabilir. Bazıları daha koyu bazıları daha açık renktedir. Genital siğiller küme halinde olabildikleri gibi tek tek de olabilirler. Çok büyük karnabahar haline gelmiş genital siğil örnekleri de vardır.
Genital Siğil Erkek Vücudunda Hangi Bölgelerde Görülür?
– Penis
– Skrotum
– Kasık
– Baldırlar
– Anüs içinde veya etrafında
Genital Siğil Kadın Vücudunda Hangi Bölgelerde Görülür?
– Vajina veya anüs içi
– Vajina veya anüs dışında
– Boyun
Genital siğiller enfekte olmuş kişiyle oral cinsel temasta bulunan kişinin ağız, dudak, ve ve boğazında ortaya çıkabilir.
Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?  
Genellikle oral, anal ve vajinal cinsel temasla bulaşan genital siğilin partnerler arasında bulaşma riski yaklaşık yüzde 60’dır.
Cinsel hayatı aktif bireylerde hayat boyu genital siğil görülme oranı yüzde 50’ye yakındır.
HPV Bulaşmasındaki Risk Faktörleri;
– Erken yaşta cinsel ilişki
– Cinsel partner sayısının fazlalığı
– Korunmasız cinsel ilişki
– Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi
– Bağışıklık sistemi
HPV Türleri 
HPV türleri kişide ortaya çıkan sorunlara göre sınıflandırılır. Virüs türü hastaya ciddi boyutlarda zarar veren bir tür ise yüksek riskli kabul edilir. Düşük riskli ise tehdit seviyesi düşüktür.
HPV tehlikesini önceden bilmek için özellikle kadın hastalar her altı ayda bir olmak üzere smear testi yaptırmalıdır.
HPV’nin hastalar üzerindeki etkileri incelendiğinde kadınların HPV yüzünden kansere yakalanma ihtimali yüksektir. Bu sebepten Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen HPV ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir.