Forum

Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Genital Siğil (HPV Virüsü) Nedir?

HPV, genelde cinsel yolla veya umumi alanların (wc, hamam, sauna, vb.) kullanımı sonucu erkekte penis üzerine, kadında ise hazneye, dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Diğer virüsler gibi vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenerek kendini gösterebilen bir tür rahatsızlık çeşididir. Genital siğil dediğimiz oluşum HPV'nin yan etkileridir. HPV 1-6 ay arasında değişen kuluçka döneminden sonra genital organlarda sivilce benzeri kabarıklık veya et beni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Virus ilk olarak deriden kabarık, ağrısız bir sivilce şeklinde ortaya çıkar. Bu kabarcıklar, uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir ve zaman içinde karnabahar görünümünü alabilirler.

 

Ancak oldukça agresif, yayılımcı tablo izleyen türleri de bulunmaktadır. İhmal edildiği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir yâda bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Yayılma özelliklerinden dolayı rahim ağzına veya makat içerisinde doğru da ilerleyebilirler. Bu durum oldukça risklidir. Rahim ağzı kanseri veya makat kanserinedönüşebilme özellikleri vardır. Özellikle kadınlarla rahim ağzı kanserlerinin %98'i genital siğil temeline dayanmaktadır.

 

Genital Siğil (HPV) Belirti ve Şikayetler

Genital veya anal bölgede kaşıntı, yanma ve kabarıklık

Deri üzerinde renk değişimi

Genital bölgede ufak, beyaz veya gri renkte lezyonlar

Cinsel birliktelik sırasında kanama

Karnabahar benzeri bir şekle bürünen birbirine yakın birkaç siğil

Siğiller bazen gözle görülemeyecek kadar küçük bazen de büyük karnabahar görünümünde belirti verebilirler

Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

Daha çok cinsel yolla bulaşır. Bir çok kişi tarafından kullanılan tuvalet, sauna, hamam, ortak kullanılan havlu ve ortak kullanılan iç çamaşır vb. ile bulaşabilir.

 

Bulaşmasındaki risk faktörleri

Ergenlik çağında başlayan cinsel beraberlik

Birden fazla partner sayısı

Korunmasız cinsel ilişki

Daha önce cinsel yolla bulaşan enfeksiyon

Bağışıklık sisteminin zayıf olması

HPV Tipleri Nelerdir?

150 den fazla tipi bulunan HPV'nin, her birinin kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez, bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır.

 

Yüksek riskli HPV türleri; 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82

 

Düşük riskli HPV türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81