Forum

Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Nelere Sebep Olur

Kıl dönmesi rahatsızlığı, tıbbi adı ile Pilonidal Sinüs latince adı ile kuş yuvası, cildin altında yer kılların toplandığı ve infekte olabildiği bir hastalıktır.  Genellikle kuyruk sokumu bölgesinde  deri altındaki pit adı verilen çukurlar, sinüsler içinde kılların vakum etkisi ile vida benzeri deri altında toplanması ile oluşum sağlar.  Rahatsızlığın ilk evrelerinde şikayet oluşturmasada infeksiyon eklenmesi ile kendini kanalı, irinli akıntı ile gösterir. Sıklıkla bu sebeple yapılan hata da hastaalığı antibiyotik  veya antibiyotikli krem ile tedavi etmektir. Buradaki en önmeli nokta kıl dönmesi cerarhi olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
Peki kıl dönmesi problemi neden olur;  kıl dönmesi sorunun neden olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte farklı nedenlerden bahsedilebilir.  Baştan, sırttan kopan saçların, kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı ve terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek deri alatı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesidir. Labirentler açması, peşinden labirentlere giren bakterilerin de katkısı ile etrfaı iltihaplandırması, cerahatlı veya kanlı pis kokulu akıntılar ve apseler oluşturmasıdır.  Kıllar cilt altında toplandığında, bölgeyi tahriş eder ve iltihaba neden olur. Alevlenen deride hızlı bir şekilde enfekte olur. Kıl dönmesi tıbbi adı ile Pilonidal Sinüs vücuttaki batık tüylerin deri altında büyümesi ile oluşum sağlar.  Deri üzerine uygulanan basınç, sürtünme, hijyen eksikliği deri altında büyüyen kılların apse yapmasına sebep olur ve  kıl dönmesini  meydana getirir  vücudumuzdaki kıllar kıl dönmesi rahatsızlığının temel kaynağıdır.
Kıl dönmesi belirtileri;  kıl dönmesi oluşumu infekte olduğunda ağrıya ve şişmeye neden olur, sonucunda içi irin dolu bir apse meydana gelir.  Birkaç gün içinde oldukça hızlı bir süreçte büyümeye sebep olan bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler, oturmakta ve yürümekte zorluklar yaşamasına sebep olmaktadır.
Kıl dönmesinin genel belirtileri şunlardır;  Özellikle kuyruk sokumu bölgesinde deri altında büyüyen kılların giriş deliklerinin oluşması, deri dokusunda oluşan oluşan saçlı ve sivilce benzeri şişliğin büyümeye başlaması, şişen dokunun zaman  içinde kırmızı veya sarı rengi alması, deri dokusunda oluşan şiş bölgeye dokunurken hissedilen yanma şeklindeki ağrı, büyüyen şişliğin enfeksiyon etkisi ile zonklama, ağrı yapması, süreğen bir şekilde akan ya da aralıklı olarak açılıp kapanan sinüslerden kronik bir akıntının varlığı kişinin çamaşırının sürekli kirlenmesine ve ıslanmasına neden olur.
Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumu bölgesinde gelişmekle birlikte, koltuk altı, boyun, kasık bölgesi, yüz ve bacaklardada görülebilmektedir.  Kıl batması ve kıl dönmesi birbirinden farklı kavramlardır. Kıl batması vücudun çeşitli bölgelerinde görülürken, kıl dönmesi çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde oluşur ve kılın deri altında uzadığını gösteren giriş delikleri olur.  Bu sebeple kıl dönmesi, sivilce, akne batık gibi durumlarla karıştırılmaktadır.
Kıl dönmesi problemi en sık 15-35 yaş arası bireylerde görülmekle birlikte nadir bir durumda olsa 40 yaşın üzerindeki insanlarda ve çocuklarda da görülebilmektedir.  Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla rastlanılır.  Vücut kılları fazla olan insnalarda kıl dönmesi görülme riski fazladır.  Kıl dönmesi riskini arttıran faktörler oturur durumda çok fazla vakit geçirmek, kişisel hijyenin kötü olması, düzenli banyo, duş yapmamak, aşırı kilo alımı, obezite, deride  daha önceden oluşan yaralar, cildin sık tahriş olması, vücudun kıllı bölgelerinin yeterince temizlenmemesi, cilt tüylerinden arınma yöntemlerinin yanlış şekilde uygulanması, kıl dönmesinin aile öyküsünde bulunmasıdır.