Forum

Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi Kadroları Hakkında Bilgi Almak İsteyenleri Buraya Alalım. Her türlü soruya itinayla cevap verilir.

Sayfalar:12

Sağlık bakanlığı adına tıp fakültesinde uzmanlık eğitimini tamamlamış biri olarak, aklınıza takılan hertürlü soruya elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Sağdan soldan duyumlarla değil yaşayan biri olarak ilk ağızdan sağlık bakanlığı adına eğitimde ne gibi farklılıklar var dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalışacağım.Sorularınızı burdan bekliyorum.

 

iyi akşamlar öncelikle ben muğla tıp fakültesinde 6. sınıf öğrencisiyim. sağlık bakanlığı adına uzmanlık alırsak mecburi hizmet ne kadar fark ediyor

 

Merhabalar sağlık bakanlığı adına üni kadrosuna yerleşip bir sonraki tusa girip aynı bölümün üni kadrosuna geçince veya üni de başka bir bölüme yerleşince yapılan anlaşmayı bozduğumuz için sağlık bakanlığına borçlanıyoruz. Peki bu borcumuzu para olarak değil de çalıştığımız süre kadarını yeni yerleştiğimiz bölümü bitirdikten sonra yapıcağımız zorunlu hizmette çalışma olarak ödeyebilir miyiz? Bir de ödeme olarak maaş sabit performans ın hangilerini geri ödüyoruz? Son olarak da zorunlumuz 4-5 yıl oluyor ama gittiğimiz yerden ne kadar süre sonra başka bir yere tayin isteyebiliyoruz ya da böyle bir hakkımız oluyor mu ?

 

uzman olarak çalışmaya hak kazanmak için mecburi hizmet süresi herkes ile aynı. Fakat devlete geri ödeme yapmamak için eğitim gördüğünüz süre kadar sağlık bakanlığında uzman olarak çalışmanız gerekiyor.

Ödeme ise sağlık bakanlığının eğitim süresi zarfında size yaptığı her türlü ödeme kayıt altına alınır.buna yolluk vb ödemelerde dahil. Yani maaş+sabit ve ekstra sağlık bakanlığı tarafından ödenen ödenekler. Sadece ek döner yani sabit dışı döner  ve nöbet parası üniversite tarafından ödenir ve bunu geri ödemezsiniz.

 

Anlaşmayı bozduğunuz için sağlık bakanlığından çıktığınız an ödeme yapmak zorundasınız.şuana kadar hiç geri ödeme yapan var mı diye sorarsanız hiç duymadım.Tamamen sağlık bakanlığından istifa edenide duymadım sadece asistanlıktan istifa eden bi arkadaşı biliyorum oda sağlık bakanlığında eğitim gördüğü süre kadarını çalışarak tamamladı.

 

Teşekkürler

 

Merhaba 🙂 Sba kadrosu için senet imzalarken kefillerin şartları neler 657 li çalışan ?  Emekli ? Net bir bilgi bulamadım 🤔

 

Devlet Memuru olması yeterli. Emekli yada çalışan farketmez.Tabi bu kurallar bazen esnetilebiliyor.

 

merhaba  normal kontenjanla sağlık bakanlığı kontenjanı arasında maaş farkı ne kadar olur acaba? şimdiden teşekkürler.

 

Üniversitede ki asistanlar 500-800 arası daha fazla maaş alıyorlar.akademisyen kadrosunda oldukları için.onun dışında herhangi bir maaş farkı yok.

 

Hocam ben hala net bi cevap bulamadığım şu soruya cevap arıyorum da, ben şimdi  agustos tus ile sağlık bakanlığı adına uni ye yerleştim. Eğer önümüzdeki Şubat tusu ile bi yök kadrosu veya EAH kazanırsam nasıl olur, senet odemesi falan yapmam gerekir mi

 

şubatta mezun oldum , nisan atamasıne gireceğim  , tus yerleştirme sonucum atamamdan önce gelecek , hiç devlette çalışmadan sağlık bakanlığı adına üniversite yazabiliyor muyum ?? 657 kaldırılmış , istifa yok , müstafilik yok , sadece geç mezun oldum ve atamam tus sonucumdan sonrasına kaldı .. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 

Merhabalar hocam,

ben Nevşehir de pratisyen olarak mecburi hizmet süremi tamamlamak üzereyim. Şubat tusu ile SBA kadrosuna yerleşirsem, uzmanlık süremi tamamladıktan sonra tekrar mecburi hizmet için Nevşehir öncelikli olacak diye bir bilgi aldım doğru mu?

 

Hocam iyi günler iyi çalışmalar. İstifa ettikten sonra bu kadroyu tercih etmekte bir sorun teşkil ediyor mu. Uygulama zannedersem sonradan değişmiş lakin emin olamadım. Nacizane cevap verirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar diliyorum.

 

Tablo 3'te eğitim araştırma hastanesi tercih edip asistanlıkta istifa etmemiz durumunda tazminat ödeme ya da o sürenin zorunlu hizmete eklenmesi oluyor mu? bir de mezun olduktan sonra sba gibi zorunlu hizmet süresi asistanlık eğitimi kadar mı yoksa rutin süre mi geçerli? iyi çalışmalar dilerim, şimdiden çok teşekkürler

 

 

Melike Aydilek
alıcı Türk
0 dakika önce

Ayrıntılar
Merhabalar Hocam

Sizlere bir sorum olacaktı:
01.07.2017 de mezun pratisyen hekimim.
77.dhy İle atamam Aibu eğitim araştırma hastanesi acil servise yapıldı.
08.11.2017 de Tebligatım yayınlandı ancak göreve hiç başlamadım ve atamam iptal edildi.
Atama iptalinin yaptırımı ve cezasını öğrenebilmem mümkün müdür?
12.08.2018 de yapılacak olan TUS sınavına gireceğim eğitim araştırma hastanesi veya sağlık bakanlığı kadrosu 1 yıllık cezamın son 3 ayında tercih edebilmem mümkün müdür?
ÖSYM kılavuzunda sorumla ilgili net bir cevaba ulaşamadım.
Cevaplarsanız çok sevinirim.
Teşekkürler.
 

Hocam merhaba,

Benim hastanemden kaynaklı sba için başlama yazım diğer insanlardan bir ay daha gecikti. Sağlık bakanlığıni aradığımda bir sonraki tus başvuru tarihlerinden önce başlamanız lazım, hakkiniz yanar, yonetmelikte yazıyor şeklinde abes bir beyanda bulundular. Bunun gerçeklik payı var mı? Başhekim beni ne kadar süre hastanede tutabilir?

 

sba kadrosundan üni hastanesine atandık diyelim ve uzman olduk. iki sorum olacak size

1) zorunlu hizmet kurasına girip uzman olana kadar kadromuzun olduğu yerde pratisyen olarak mı çalışmak zorundayız ?

2)girdiğimiz üni  hastanesi, sağlık bakanlığına devrolmuş eah olarak geçiyorsa uzman olduğumuzda , uzman kadrosundan görevimize devam edebiliyor muyuz ?

 

 benimde bir sorum  olacaktı sizlere ağustos tusunda sağlık bakanlığı adına yerleşirsek bir sonraki TUS'ta ise eğitim araştırma hastanesi farklı bir bölüm kazanırsak oraya başlarsak yaptırımı tam olarak nasıl oluyor?

 

Sba kadrosundayken tekrar tusa girip eah ya da yök kadrosuna girersek,asistanligimiz bittiginde bulundugum tsm kadrosuna gecip sba kadrosundaki sürem kadar mi çalisacagim yoksa uzman olarak saglik bakanligina bagli bi kadroda mecburi hizmet mi?bu geri odemenin alternatifi olan yaptırımı bi açıkliyabilirmisiniz?

 
Sayfalar:12